avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata femei

Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui sa ies la pensie de drept si la cat anticipat? Multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1957 varsta standard depensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 11 luni, in noiembrie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, in noiembrie 2013.
Dupa data de nastere transmisa de dvs - 12.1957 - pensia pentru limita de varsta este in 11.2018 (varsta standard de pensionare este 60 ani si 11 luni); pentru cei 10 ani de grupa a II-a se stabileste reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare, deci veti putea solicita pensia de limita de varsta in 11.2016.
Cu stagiul de cotizare de 33 ani, veti putea solicita pensie anticipata partiala cu max 5 ani inainte de varsta standard de pensionare, adica in 11.2013.
Toate aceste calcule sunt valabile cfm. actualei legi 263/2010 - legea pensiilor publice - si considerand datele de vechime si grupa ca fiind corect calculate, dovedite cu documente.
As dori sa va intreb daca la varsta de 55 de ani impliniti si cu 31 de ani vechime in munca pot iesi la pensie anticipata.Mentionez ca in prezent nu mai lucrez, se poate iesi la pensie si daca nu mai sunt in campul muncii?Cum ar trebuie sa procedez?
Multumesc
Se poate daca sa solicitati pensie si daca in acest moment nu lucrati dar trebuie sa precizati anul si luna nasterii si sexul dvs.
tudorvaleriu a scris:

Se poate daca sa solicitati pensie si daca in acest moment nu lucrati dar trebuie sa precizati anul si luna nasterii si sexul dvs.



Revin si eu la problema legata de pensia anticipata, va rog daca se poate un raspuns si ma scuzati pentru insistenta.Am facut 55 de ani in acest an pe 20 februarie, sex feminin si sunt din Bucuresti.Cand ma pot prezenta la Casa de Pensii pt a depune dosarul?Ce anume documente imi trebuiesc?
Multumesc frumos cu scuzele de rigoare



Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)