Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamuriri pentru pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamuriri pentru pensionare anticipata

Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc!
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani si 6 luni lucrati in grupe superioade de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (60/7 - 3/0 = 57 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani (21 + 5 = 26 de ani).

3. Pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 7 luni (dvs. aveti numai 26 de ani).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 7 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 7 luni.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 7 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 7 luni.

6. Deocamdata singura posibilitate este pensionarea pentru limita de varsta la 60 de ani si 7 luni, in luna mai 2017.

buna ziua,
pentru un barbat nascut 05.06.1954, angajat la 15 sept 1971 si pana in prezent, avand 5 ani si 11 luni gr a 2-a, restul fara grupa, as dori sa stiu varsta de pensionare anticipat si la limita de varsta. va multumesc si scuze ca am intrat aici.
Pensionare pt.limita de varsta in luna iunie 2019(la varsta de 65 ani).Pensionare anticipata in luna iunie 2014,indeplineste conditia de stagiu complet de cotizare de 35+8=41 ani.
dar nu conteaza ca are 5 ani si 11 luni in gr a 2-a? nu se diminueaza varsta de pensionare? si are penalizare la anticipat? cat?
maria_corina29, utilizator
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an si 3 luni(3 luni la 1 an).
35+8=43

Prima reducere se face pentru 6 ani de grupa II-a.
La acest moment ar avea un total stagiu de cotizare de 41+1 an si 3 luni=42 si 3 luni.
In acest stagiu,este foarte probabil sa aiba si stagiu asimilat(armata).
Carp Mircea, utilizator