avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) vrem sa stim cind poate iesi la pensie.
Mentionez ca are grupa a II a de munca, pentru perioada 01.19.1975 si 01.04.1084. cind a activat ca sudor.
Multumim anticipat.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:39, 8 Aprilie 2013
La 65 ani limita de varsta.
Daca a lucrat in gr. a II a perioada 01.09.1975 - 01.04.1984 ( adica 8 ani si 7 luni) are o reducere a varstei standard de pensionare de 1 an si 6 luni, deci poate iesi la limita de varsta la 63 ani si 6 luni.
Pensia anticipata partiala ( cu penalizare de 0,75% pe luna de anticipare)se acorda cu 5 ani mai devreme decat varsta standard de pensionare (adica la 60 ani) daca a realizat un stagiu de cotizare de min. 35 ani fara stagiu asimilat ( armata, facultatea); conditie indeplinita in cazul sotului dvs.
Pensia anticipata ( fara penalizare) se acorda cu 5 ani mai devreme decat varsta standard de pensionare ( adica la 60 ani) daca stagiul de cotizare e mai mare cu 8 ani decat stagiul complet de cotizare ( adica 35 +8= 43 ani - fara stagiu asimilat - armata, facultate).
Sotul dvs. a lucrat din 15.10 1970 - 01.04.2013 - adica 42 ani si 5 luni, dar trebuie scazuta armata - 1 an si 4 luni. Pt cei 8 ani de gr II i se acorda un stagiu de cotizare de 3 luni/ anul de grupa, adica 2 ani.
In principiu sotul dvs ar avea un stagiu de cotizare de 43 ani, dar va sfatuiesc sa isi calculeze cu atentie stagiul total ( nu cred ca a incetat activitatea si a plecat in armata ziua urmatoare si cand s-a eliberat a inceput lucrul in prima zi dupa eliberare) pt ca din calcule sa reiasa macar o luna peste 43 de ani pentru a beneficia de pensie anticipata (fara penalizare).
Multumesc pentru raspuns.Am totusi o nelamurire privind 2 cifre diferite referitoare la lunile cu care se scade stagiul , datorita perioadei lucrate in grupa a II a, prima cifra 1 an si 6 luni iar mai jos 3luni/an lucrat, adica 2 ani.Care este cifra pentru pensionarea anticipata?
Perioada suplimentara la vechimea in munca este de 3 luni la 1 an.
Reducerea varstei pentru 8 ani in grupa II-a(conditii deosebite)este de 1 an si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata gaby76 gaby76 - M, nascut in mai 1963 - vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile) - aceasta perioada include si perioadele de: ... (vezi toată discuția)