Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

Buna ziua,sotul meu lucreaza in strainatate iar eu locuiesc in Romania,avem un copil de 5 ani,pe care eu l-am crescut singura de la 1 an.In cazul unui divort,cum se poate exercita custodia comuna,avand in vedere ca el nu locuieste in tara?Stiu ca fara procura din partea mea copilul nu poate parasi tara,caz in care sotul meu va fi nevoit daca vrea sa stea cu copilul,sa locuiasca in Romania.Pot obtine custodia individuala astfel,daca sotul meu refuza sa vin ain tara?Iar in cazul custodiei comune ce se intampla cu pensia alimentara?Va multumesc si astept raspuns
puteti obtine custodia exclusiva. consultati un avocat la cazul in speta
1.puteti obtine exercitarea parintesti exclusive daca faceti dovada ca sotul lucreaza o perioada indelungata in strainatate si ca nu s-a interesat de copil in ultimii 4 ani;
custodia nu are legatura cu pensia de intretinere, care se plateste de acel parinte la care NU se stabileste domiciliul minorului;

2.dreptul de a avea legaturi personale cu minorul in cadrul unui program stabilit de instanta, se cere pe cale separata, nu se da automat de instanta, atunci cand se pronunta asupra custodiei; se vor face probe in cauza, inclusiv o ancheta psihosociala pentru a se stabili clar unde va fi dus copilul de catre tata si daca in acel domiciliu sunt conditii corespunzatoare pentru copil.