avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

Buna ziua,sotul meu lucreaza in strainatate iar eu locuiesc in Romania,avem un copil de 5 ani,pe care eu l-am crescut singura de la 1 an.In cazul unui divort,cum se poate exercita custodia comuna,avand in vedere ca el nu locuieste in tara?Stiu ca fara procura din partea mea copilul nu poate parasi tara,caz in care sotul meu va fi nevoit daca vrea sa stea cu copilul,sa locuiasca in Romania.Pot obtine custodia individuala astfel,daca sotul meu refuza sa vin ain tara?Iar in cazul custodiei comune ce se intampla cu pensia alimentara?Va multumesc si astept raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters241434 , utilizator 16:05, 29 Iunie 2012
puteti obtine custodia exclusiva. consultati un avocat la cazul in speta
1.puteti obtine exercitarea parintesti exclusive daca faceti dovada ca sotul lucreaza o perioada indelungata in strainatate si ca nu s-a interesat de copil in ultimii 4 ani;
custodia nu are legatura cu pensia de intretinere, care se plateste de acel parinte la care NU se stabileste domiciliul minorului;

2.dreptul de a avea legaturi personale cu minorul in cadrul unui program stabilit de instanta, se cere pe cale separata, nu se da automat de instanta, atunci cand se pronunta asupra custodiei; se vor face probe in cauza, inclusiv o ancheta psihosociala pentru a se stabili clar unde va fi dus copilul de catre tata si daca in acel domiciliu sunt conditii corespunzatoare pentru copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces custodie copil turboxxl turboxxl buna ziua, va rog sa imi spuneti cam cat dureaza un proces de custodie cu un copil minor si cam care ar fi onorariul avocaului multumesc (vezi toată discuția)
Pensie alimentara gheorghemonica80 gheorghemonica80 buna ziua, fostul sot nu a platit pensie alimentara de doi ani de zile. cum pot face sa obtin custodie exclusiva?? el este plecat din tara si nu il ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva udrea76 udrea76 Buna ziua, As dori sa stiu daca in urma divortului de comun acord custodia copilului minor imi poate fi data in exclusivitate mie in conditile in care fostul ... (vezi toată discuția)