avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am primit 1 an cu suspendare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am primit 1 an cu suspendare

pentru infractiunile de fals material in inscrisuri oficiale si favorizarea infractorului!! mai am apel si recurs!! as vrea si eu sa stiu la cat timp se prescriu faptele ( fiecare) !!! infractiunile au fost savarsite in august 2007. va rog !!!
În 5 ani se prescrie fapta de fals în înscrisuri oficiale.
În 8 ani se prescrie fapta de favorizare a infractorului.
atat de mult :( ??
Da, pentru că în primul caz pedeapsa prevăzută de lege nu depăşeşte 5 ani, iar în al 2-lea caz depăşeşte 5 ani , fără a depăşi 10 ani.
Cursul termenelor de prescripţie poate fi întrerupt prin comunicarea oricărui act care-l priveşte pe învinuit sau inculpat.
condamnă pe inculpatul EU -la pedeapsa de 1(un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale 15.2. În baza art. 264 C.p., cu aplic. art. 75 lit. a C.p., rap. la art. 17 alin. 1 lit. a din Legea nr. 78/2000 condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 1(un) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de favorizarea infractorului. 15.3. În baza art.11 pct.2 lit.a) rap. la art.10 alin.1 lit.d) C.pr.pen., achită pe acelaşi inculpat pentru complicitate la infracţiunea de sustragere sau distrugere de înscrisuri, prev. şi ped. de art. 26 rap. la art.242 alin. 1 C.p., cu aplic. art. 75 lit. a C.p. 15.4. În baza art.11 pct.2 lit.a) rap. la art.10 alin.1 lit.c) C.pr.pen., achită pe acelaşi inculpat pentru infracţiunea de asociere pentru săvârşirea de infracţiuni, prev. şi ped. de art. 323 alin. 1 şi 2 C.p., cu aplic. art. 17 alin. 1 lit. b din Legea nr. 78/2000. În baza art. 33 lit. a), art. 34 alin. 1 lit. b) şi art. 35 alin.3 C.p., aplică inculpatului EU pedeapsa cea mai grea, de 1(un) an închisoare. În baza art. 71 alin. 2 C.p. aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prevăzute în art. 64 alin. 1 lit. a) teza a II-a, lit. b) şi lit.c) C.p. În baza art.81 C.p., dispune suspendarea condiţionata a executării pedepsei aplicata inculpatului pe durata unui termen de încercare de 3(trei) ani, stabilit în conformitate cu dispoziţiile art. 82 C.p. În baza art. 71 alin.5 C.p., suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata termenului de încercare. În baza art. 359 C.pr.pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.pen. a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. 16.1. În baza art.288 alin.1 şi 2 C.p., cu aplic. art. 75 lit. a C.p., ref. la art. 17 alin. 1 lit. c din Legea nr. 78/2000 şi cu aplic. art.18 alin 1 din Legea nr.78/2000,

ASTA AM PRIMIT!!!
UN POMELNIC DE ARTICOLE :((
CINE SE PRICEPE.... SE POATE SCAPA FARA INCHISOARE CU SUSPENDARE??
Personal, nu cred scăpaţi cu mai puţin. Dar nu se ştie , rămâne să decidă instanţa de control judciar.

Alte discuții în legătură

Încheiere finalã (dezinvestire) oana260708 oana260708 Ce inseamna??? Ora estimata: 09:00 Complet: Penal-Recurs_5 Tip solutie: Încheiere Solutia pe scurt: Amână cauza la data de 13.03.2014, ora 13:00. ... (vezi toată discuția)
Permis auto Ionescumarius Ionescumarius Salutare! In urma consumului de canabis la volan și deținere.. am o obținut o condamnare, nu amânarea aplicării pedepsei.. Îmi este destul de clar ... (vezi toată discuția)
Aplicarea n.c.p. ºi n.c.p.p. duducea ivona duducea ivona Solutia pe scurt: ROMÂNIA TRIBUNALUL X SECŢIA PENALà DOSAR PENAL n ÎN NUMELE LEGII HOTÃRêTE I. 1. În baza art. 254 alin. 1 Cod Penal ... (vezi toată discuția)