Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA facturare intra comunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA facturare intra comunitar

Bună ziua,

Dacă un PFA scutit de TVA dorește să emită o factură pentru o societate înregistrată în alt stat membru UE este acel PFA obligat să se înregistreze îns copuri de TVA?

Mulțumesc,
Ionel
Se ia de la AF un certificat de TVA cu RO pentru achizitie intracomunitara. Dupa achizitie se completeaza D301 si se plateste TVA-ul aferent .
ce contine factura pe care o emite pfa-ul din romania catre firma din UE?
Este vorba de niște servicii IT. Pe factură va scrie contravaloarea unor servicii IT.
PFA -ul neplatitor de tva este obligat sa se inregistreze in scopuri de tva pentru prestari de servicii intracomunitare si sa se inscrie in registrul operatorilor intracomunitari inainte de a presta acest tip de servicii.

de asemenea, PFA-ul are obligatia de a raporta operatiunile in decl. 390 vies.
Mulțumesc pentru răspuns xerxes! Îmi puteți spune și care este cadrul legal care stă la baza răspunsului dumneavoastră? (cod fiscal art./alineat)