Forum Discuţii juridice Executare silită neplata abonament telefonic
Discuție deschisă în Executare silită

neplata abonament telefonic

tatal meu a avut abonament telefonic la o firma de telefonie mobila in anul 2007 in anul 2009 ,in luna oct.ia venit o fcatura de 500 ron ,si sa solicitat factura detaliata,firma de tel.nu a trimis factura ,tatal meu este o persoana in virsta inluna noiembria a anului 2009 i sa debransat tel si din acea luna si pina acum nu am mai primit nimic de la ei,am si uitat,acum a primit de la firma de recuperari,asa zic ei un telefon pe cel fix si o scrisoare in care ne amenita ca avem de platit o suma de 2000 ron,ce pot face in cazu acesta,mai beneficez de termenul de prescriptie de 3 ani,si pot face contestatie la executare in caz de executare?acea firma nu ar trebui sa deschida o actiune in instanta si sa fiu instintat cu privire la dosar,mi se pare o mirsavie sa vii cu amenintari si sa iti pui dupa ani de zile ca ai o factura de sute de lei de platit
va rog mult datimi un sfat
cu stima
puteti si pe emailul meu(tismanariucaty@yahoo,com):">

[editat- pe forum va rog sa nu scrieti cu majuscule si sa nu mentionati numele persoanelor juridice implicate- multumesc]
gi-jane2, moderator
Pentru astfel de datorii, firma va trebui intai sa actioneze in instanta pt a obtine un titlu executoriu ( sa va poata executa silit in baza lui), veti avea ocazia sa va aparati la acest proces.
Inca nu e prescrisa, termenul s-ar fi implinit in nov anul acesta
dar dreptul de a depune si eu contestatie la executare ? ;pot,si cauza ar trebui sa se judece in raza teritoriala unde sa incheiat contractul,mai exact in jud meu,multumesc si astept un raspuns
gi-jane2, moderator
:offtopic: Va rog inca o data sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc !

Mai aveti pana ajungeti sa aveti ce contesta. Intai urmeaza un proces in care tatal ar trebui ( daca vrea) sa se apere, apoi dupa emiterea hotararii , se va cere incuviintare de la instanta pt executare, apoi executorul va someaza sau va pune poprire pe salariu/ pensie. Din acest moment ( in care fie primiti somatie, fie va sunt poprire veniturile, aveti 15 zile pt a contesta). Nu asteptati pana atunci, ca veti contesta degeaba.

Incercati sa va intelegeti asupra sumei ce-o datorati, sa negociati si sa nu ajungeti la proces pt ca daca veti pierde ( sansele sa pierdeti sunt destul de mari ), veti plati si cheltuieli de judecata
va multumesc pt sfat,dar din cite stiu ei au calculat si niste dobanzi ,iar la prescriptia sucesiva de care spun dinsii,iar la acest lucru ,conform legii,cheltuielile de judecata nu sunt acceptate
Ce au calculat, se cheama penalitati si se calculeaza cf contractului semnat.
La ce lege va referiti cand vb de cheltuieli de judecata ?
La fel, nu inteleg de ce prescriptii succesive vb cand factura a fost scadenta undeva in oct- inceputul lui noiembrie 2009

:offtopic: daca va uitati la primul mesaj al dvs, veti observa ca l-am editat si astfel l-am repostat cu litere mici, iar rugamintea mea am scris-o la final.
nu sunt avocat, daca doriti sa va raspunda numai cineva care este de profesie avocat, mergeti si contactati personal unul