avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate sambata si duminica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate sambata si duminica

As dori si eu o lamurire la urmatorul aspect:lucrez intr-o firma particulara.programul de lucru se face in 3 schimburi si de luni pana vineri si uneori sambata si duminica.Pana in luna mai inclusiv,orele efectuate sambata si duminica se plateau dublu.de la 1 iunie s-a emis un act aditional la regulamentul intern unde se mentioneaza ca orele suplimentare/orele de sambata si duminica se vor recompensa cu spor de 10 % si un liber platit in extrasezon,ceea ce inseamna dupa luna octombrie.Odata cu acest act aditional s-a dat si o decizie in care se spune ca cei in drept sunt obligati sa procedeze astfel incat sa nu se lucreze sambata si duminica.Din acel moment am fost chemati la munca in fiecare sambata si o data la 2 saptamani si duminica astfel incat sa nu fie 14 zile calendaristice lucrate consecutiv.Este corect cum se procedeaza?Am inteles ca este o perioada de criza si am fost de acord sa se plateasca orele de sambata/duminica doar cu un spor de 10% dar in conditiile de fata,la un salariu de aproximativ 6 ron/ora,in aceste zile suntem platiti cu 0.6ron/ora urmand sa primim un liber peste cateva luni.Mi se pare un abuz.Daca in Contractul Colectiv pe unitate este stabilit ceva ,se pot da apoi orice acte aditionale si decizii care sa anuleze Contractul Colectiv?Mai concret intr-o luna in care lucrez 160 de ore incasez aproximativ 700 ron iar intr-o luna in care lucrez 200 de ore(40 lucrate sambata/duminica) sa incasez aproximativ 720 ron?

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare ContSters68274 ContSters68274 Pana anul acesta ,pentru orele suplimentare,aveam un spor de 100% din salariul de baza.Din acest an ,datorita unor dificultati financiare,ni s-a dat un act ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Sunt un pic c-am nedumerita ca sa zic asa. la orele de noapte lucrate intr-o zi de sambata, daca societatea nu plateste ore suplimentare cum se ... (vezi toată discuția)
Norma de munca lunara pentru o sectie de spital florincamelia florincamelia cum se determina numarul de ore suplimentare (lucrate in zile de sambata si dumunica) si cum se acorda liberele aferente acestor ore intr-o sectie de spital ... (vezi toată discuția)