Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii timpul de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

timpul de munca

daca salariatul lucreaza o zi cu o zi si nu depaseste orele lucratoare in luna, anagajatorul mai este obligat sa-i acorde zile libere pentru zilele lucrate sambata sau duminica?
Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Acordare repaosului saptamanal in zilele de sambata si duminica nu este o cerinta imperativa.Aceste zile libere pot si acordate si in alte zile, lucru care la dvs se intampla, salariatii lucrand, probabil 12 ore/zi urmate de repaos 24 ore.In aceasta situatie trebuie sa le acordati un spor la salariu, spor care poate fi oricat stabiliti dvs prin regulamentul intern.:)