Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cine plateste reparatia liftului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cine plateste reparatia liftului

este normal sa platim reparatia liftului daca locuim la parter?....si aceasta reparatie sa se calculeze pe nr.de camere si nu pe persoane?..........caci doar nu imi pun baia in lift si o trimit la plimbare?............multumesc?
Reparatia liftului intra in categoria cheltuielilor pe cota parte (deci in functie de suprafata apartamentului).

Este normal sa se plateasca de toata lumea, chiar daca il foloseste sau nu. Nefolosirea de catre parter a liftului ii scuteste doar de costul de functionare, nu si de cel de intretinere si reparatie.

Este normal deoarece toti proprietarii detin indivizibil, in devalmasie si perpetuu o cota din acel lift, cota data de suprafata apartamentului.

Vezi Legea 230/2007 si HG1588/2007
Le gasiti usor pe internet si chiar in sectiunea de documente utile a forumului.
Liftul reprezinta parte comuna pentru a carei intretinere si reparatie sunt obligati sa participe toti proprietarii din condominiu indiferent de nivelul unde domiciliaza
Locund la parter,eventual prin hotarare a adunarii generale,in temeiul disp art 35 din HG nr 1588/2007 puteti fi exceptat
de la plata cheltuielilor aferente consumului de energie electrica pentru functionarea ascensorului
ynocentta, utilizator
multumesc pentru raspuns