Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-Sistem real-norma de venit,care este diferenta?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-Sistem real-norma de venit,care este diferenta?

Am PFA in domeniul Transporturi rutiere de marfuri si sunt incadrat in Sistem real.Lucrez cu Factura(fara TVA) si Chitanta,fac si contabilitatea necesara.Am vazut la Finante ca a-si putea opta pentru plata impozitului in Norma de venit.Intrebarea mea este:-ce se schimba daca trec de la Sistem real la Norma pe venit?
- nu va mai trebui sa conduceti contabilitatea in partida simpla a activitatii dvs de PFA (deci nu se deduce nimic din cheltuieli)
- veti fi obligat sa tineti RJIP doar partea de incasari
- plata impozitului si a contributiilor se fac la norma de venit; exemplu: veti plati 16% din norma de venit indiferent ca aveti venituri de 2 ori mai mari sau de 2 ori mai mici