Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii in ce conditii pot angaja un pensionar?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

in ce conditii pot angaja un pensionar?

buna ziua,
detin o alimentara, inscrisa in programul IMM, un SRL-D care a accesat fonduri nerambursabile pt stimularea afacerilor la tineri.
in ce conditii pot angaja ca vanzatoare o femeie care a iesit la pensie anticipat? care sunt taxele salariale pe care le plati pt ea?
va multumesc
Daca este in pensie anticipata --------------plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care s-a angajat--------------
Retinerile datorate atat de angajator cat si de salariat se fac ca la orice salariat
ioana.diana.cristea a scris:

....
in ce conditii pot angaja ca vanzatoare o femeie care a iesit la pensie anticipat? care sunt taxele salariale pe care le plati pt ea?
va multumesc

In conditiile in care renunta la pensie o puteti angaja , intrucat potrivit art.118 din legea nr.263/2010 persoanele pensionate anticipat nu pot cumula pensia cu salariul.
ESTE VALABIL SI IN CAZUL PENSIONARILOR MILITARI CU PENSIE ANTICIPATA?