Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... zona inundabila?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

zona inundabila?

Buna , as dori sa achizitionez un teren, insa "din popor" se aude ca ar fi zona inindabila, cu panza freatica ridicata.
Ce inseamna panza ridicata- 4m? sau 8m?
Sau exista o clasificare pe coduri?
Existenta intr-o zona urbana a limitei superioare a panzei freatice la o adancime de 2-3 m nu a constituit un impediment pentru proprietari sa-si construiasca case in regim de inaltime P, P+1, P+2, iar pentru investitor P+10. Captarea apei pentru gradina s-a realizat prin forarea unui put cu adancimea 15-20 m. Nu sunt realizate garaje subterane sau de tip semiingropat.
O importanta deosebita o au studiul geotehnic, proiectul de arhitectura (PAC) si proiectul de rezistenta al viitoarei constructii.
"Poporul" vrea sa cumpere.
eraz, utilizator
Multzumesc frumos de raspus