Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... restante
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

restante

buna ziua. am un card de credit pe care nu l-am mai platit din octombrie 2009.intrebarea mea este daca restantele sa prescriu si in cat timp
dreptul creditorului de a va putea executa silit se prescrie in 3 ani de la data scadenta numai daca sta pasiv , neincercand sa recupereze datoria.
Termenul de prescriptie curge de la data scadenta a fiecarei rate sau de la data cand e declarat ( creditul) scadent anticipat, conteaza ca termenul sa nu fie suspendat sau intrerupt.
E prematur in cazul dvs sa va ganditi la prescriptie.