Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... MARIRE BAIE APARTAMENT FARA AUTORIZATIE
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

MARIRE BAIE APARTAMENT FARA AUTORIZATIE

Buna ziua,de curand am spart un perete de debara pt a marii baia si acum m-am trezit cu politia locala la usa...care a venit in urma unei sesizari facute de un vecin..acestia au dorit sa intre in locuinta pt a verifica planul casei si eu nu le-am permis sa intre scuzandu-ma ca e deranj si au zis ca revin maine...ce e de facut in aceasta situatie?au dreptul sa intre in casa la prezentarea legitimatiei..?nu stiu cum sa o scot la capat acum...ce e de facut?peretele e desparitor si e de la o debara...spuneti-mi va rog cum ar trebuii sa procedez maine cand se intorc domnul si doamna de la politia locala...?multumesc si astept sfaturi
Politia nu are competenta sa constate si sa consemneze incalcari la legea constructiilor
Daca modificarile executate nu afecteaza structura de rezistenta ,daca nu au fost indepartati pereti de rezistenta,nu este necesar autorizatie de constructie
Aveti cunostiinta daca vecini ai dvs au practicat modificari similare ?
Puteti preciza ca ati luat legatura cu arhitect in vederea intocmirii de proiect si acesta a sustinut ca pentru astfel de interventii care nu afecteaza structura de rezistenta a imobilului nu sunt necesare autorizatie si certificat de urbanism
Din pacate intotdeauna exista vecini "de bine". :hammer:
Problema ancestrala a romanului cu capra!:pleasantry:

ynocentta a scris:

Politia nu are competenta sa constate si sa consemneze incalcari la legea constructiilor

:rtfm:
Legea 155/2010. Legea politiei locale.
Art. 8
In domeniul disciplinei in constructii si al afisajului stradal, politia locala are urmatoarele atributii:
a) efectueaza controale pentru identificarea lucrarilor de constructii executate fara autorizatie de construire sau desfiintare, dupa caz, inclusiv a constructiilor cu caracter provizoriu;
b) efectueaza controale pentru identificarea persoanelor care nu respecta autorizatia de executare a lucrarilor de reparatii ale partii carosabile si pietonale;
c) verifica respectarea normelor legale privind afisajul publicitar, afisajul electoral si orice alta forma de afisaj/reclama, inclusiv cele referitoare la amplasarea firmei la locul de desfasurare a activitatii economice;
d) participa la actiunile de demolare/ dezmembrare/ dinamitare a constructiilor efectuate fara autorizatie pe domeniul public sau privat al unitatii/subdiviziunii administrativ-teritoriale ori pe spatii aflate in administrarea autoritatilor administratiei publice locale sau a altor institutii/servicii publice de interes local, prin asigurarea protectiei perimetrului si a libertatii de actiune a personalului care participa la aceste operatiuni specifice;
e) constata, dupa caz, conform atributiilor stabilite prin lege, contraventiile privind disciplina in domeniul autorizarii executarii lucrarilor in constructii si inainteaza procesele-verbale de constatare a contraventiilor, in vederea aplicarii sanctiunii, sefului compartimentului de specialitate care coordoneaza activitatea de amenajare a teritoriului si de urbanism sau, dupa caz, presedintelui consiliului judetean, primarului unitatii administrativ-teritoriale ori al sectorului municipiului Bucuresti in a carui raza de competenta s-a savarsit contraventia sau persoanei imputernicite de acestia.

in rest
Daca modificarile executate nu afecteaza structura de rezistenta ,daca nu au fost indepartati pereti de rezistenta,nu este necesar autorizatie de constructie
cyan, moderator
Politia locala are un compartiment(?) de "disciplina in constructii" care are dreptul si obligatia de a constata sesizarea respectiva.In orase NU mai face constatari primaria,prin serviciul de urbanism.
Ce e de facut?
Maine,cand politia vine din nou,trebuie sa-i lasati sa constate,pentru ca in Legea 50 este prevazuta sanctiune pentru refuzul de a primi politia(asa e legea!).
Politia va face o nota de constatare si apoi se va intocmi un proces verbal de contraventie care,in principal,prevede: amenda,minim1.000lei si intrarea in legalitate.
Va puneti cenusa in cap,plangeti ca stati rau cu banii(aveti o mama bolnava,un nepot handicapat,etc) in scopul ca sa nu va dea amenda.
Dupa primirea PV de contraventie,va duceti la primarie si solicitati Certificat de urbanism in scopul "Intrare in legalitate-Amenajare interioara apartament". Nu asteptati eliberarea lui(poate dura 30zile),Contactati un proiectant autorizat(P.F.A.,Arhitect cu Birou de proiectare,SRL de proiectare,etc), ii spuneti tot oful si stie el ce are de facut.Pana iese Certif.de urbanism,va termina si documentatia necesara pentru eliberarea Autorizatiei de construire.In tara,dupa '90 s-au facut zeci de mii de astfel de lucrari(cu sau fara amenda).
Proiectantul va contacta un expert structurist,pentru ca la Lege se spune ca "orice interventie se poate face cu acordul proiectantului initial sau cu expertiza tehnica".Numai acestia pot sa se pronunte si sa-si asume raspunderea daca "interventia este sau nu este structurala" si nu vecinii sau contravenientul.
Nu aveti alta iesire.Vecinii si neamurile nu le putem alege.Ni le da Dumnezeu.
Succes.
Asa este. In cadrul Politiei locale este un Serviciu control urbanism...
Trebuie sa le permiteti accesul. Le explicati ceea ce ati facut si le cereti sfatul cum sa procedati in continuare. Intr-un caz asemanator, un proprietar surprins inj timpul lucrarii a trebuit sa sisteze lucrarea pana la obtinerea autorizatiilor. A scapat fara amenda, dar s-a conformat indicatiilor celor veniti in control.