Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procedura cu intarziere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procedura cu intarziere

Buna, am un prieten care a fost condamnat la 2 ani cu suspendare cu 2 ani de incercare, pentru conducerea unui autovehicol in stare de ebrietate. Sentinta a fost data in martie 2010 . Acum o saptamana a primit un plic de la politie prin care i se cere sa predeie armele de vanatoare care le detine legal, motivand in scrisoare ca are o condamnare penala.
Intrebarea mea este de ce nu iau luat armele dupa pronuntare daca trebuiau luate ,au trecut 2 ani si 4 luni de atunci. Nu cumva este un abuz al politiei? Se mai poate face ceva?
Verificati daca nu cumva este vorba despre o alta condamnare.
Buna, din pacate nu are nici o alta condamnare, am mai itrebat si se pare ca a aparut o ordonanta noua care se aplica retro activ. Nu sant convins de treaba asta
Daca este vorba despre o intarziere aceasta poate apartiune organelor de politie sau organelor de justitie care nu au instiintat in termen legal politia cu privire la sentinta aplicata.,
In rest , masura este corecta.
Sa formuleze plangere la seful politiei sau/si la CSM.