Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arestat pe strada
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Arestat pe strada

Buna , cu rusine o spun dar nu am ce face asta este ... fratele meu in varsta de 27 de ani astazi in jurul orei 16.30 a fost arestat la terasa unui bar de catre 3 civili de la politia economica in urma unei urmariri penale de un an de zile. Fratele meu fiind tot timpul cu ochii in patru pe strazi a scapat de politie timp de un an de zile iar astazi cand a decis sa bea un suc sa se racoreasca pentru 5 minute l-au asaltat cei de la politie printre care si comisarul sef de la politia econmica Oradea . A fost dus la sectia de politie si i-au confiscat cateva contracte si o stampila ceea ce imi apartineau mie iar telefonul lui i-a fost dat sotiei lui fratemeu. Intrebarea mea este ce sanse are fratele meu sa scape de puscarie , fiind condamnat la 4 ani , avdn din 2007 un dosar in care a fost condamnat la 5 ani cu suspendare iar dupa aceste fapte nu s-a stapanit si a continuat mai departe cu "tzepele" cu file cec fara acoperire de la firma lui catre alte firme. Sunt in cale de disperare va rog dati-mi un sfat cum asi putea actiona sa il scot ... nu conteaza banii doar sa il vad in libertate
c.florian, utilizator
Din nefericire , raspunsul nu poate fi decat unul descurajator.
Sansele sunt minuscule , daca nu chiar egale cu zero.
Se pare ca fratele dvs si-a ales un alt fel de viata si va trebui sa plateasca in fata legii.
Ajutati-l , alegandu-i un avocat bun, pentru a-l sprijini sa minimalizeze repercusiunile penale ale faptelor sale.

din nefericire, fratele dv a ales in cunostinta de cauza. recidiva este evidenta, sustragerea de la executare, etc. cautati un avocat penalist bun care sa va sfatuiasca .