Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in CIC -plec din tara.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in CIC -plec din tara.

Cine stie sa-mi spuna ce trebuie sa fac daca sunt in cic optiunea 2 ani, termenul expira la anu'
trebuie sa plec din tara nu pentru munca, plec cu sotul meu care are un contract de munca, ce se intampla cu indemnizatia mea de mamica si alocatia copilului, le primesc in contiunuare ?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

Art.16
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (5) si(6) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 12;

2. Asadar daca plecati din tara vi se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc pentru raspuns.