avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in CIC -plec din tara.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in CIC -plec din tara.

Cine stie sa-mi spuna ce trebuie sa fac daca sunt in cic optiunea 2 ani, termenul expira la anu'
trebuie sa plec din tara nu pentru munca, plec cu sotul meu care are un contract de munca, ce se intampla cu indemnizatia mea de mamica si alocatia copilului, le primesc in contiunuare ?
Cel mai recent răspuns: lili09 , utilizator 22:31, 19 Iulie 2012
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
...

Art.16
...
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (5) si(6) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
...
h) in situatia in care beneficiarul nu mai indeplineste conditiile prevazute la art. 12;
...

2. Asadar daca plecati din tara vi se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare indemnizatie crestere copil ContSters282997 ContSters282997 Buna seara, incepand cu data de 01.05.2012 sunt mamica si primesc indemnizatie de ingrijire al copilului si alocatia de stat pentru copil. In perioada ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Ioana177 Ioana177 Buna ziua, Am un fiu nascut pe 18 sep 2012. As dori ca pe perioada concediului de maternitate sa ma mut in Germania. Daca parasesc tara mai beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil airelav_3891 airelav_3891 Tocmai urmeaza sa intru in CIC iar sotul va pleca din tara. As dori sa pot merge sa il vizitez fara a pierde dreptul la ICC in tara. Cat timp pot sta plecata ... (vezi toată discuția)