avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contul 542
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contul 542

in primul rand vreau sa va urez "la multi ani" tuturor de pe acest forum, cu rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema:in contul 542 al firmei pe care am preluat-o se gasea o suma de vreo 4 mild vechi...suma pe care controlul de la finante a impozitat-o cu 16 % considerand ca acei bani au fost dividende ( bani ridicati de adm. si nejustificati.)S-a platit si impozitul si penalitatile aferente....dar soldul contului 542 ramane......
Ce inregistrari pot sa fac pentru ca acest cont sa se lichideze?
457=542 nu pot pentru ca 457 este cont de pasiv....sa fac 455 =542? si pe 455 cum il inchid? daca mai vine vreun control iar se impoziteaza?
Ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: m_nitu , utilizator 08:44, 20 Ianuarie 2009
In primul rand asociatul nu poate primi bani de la firma fara sa-i justifice. Daca insa primeste o suma pe care o va justifica atunci inregistrezi in 461.
bineinteles ca sunt bani nejustificati....stiu ca trebuia sa-i justifice in 3 zile. Acest cont a fost debitat de-a lungul timpului prin creditarea lui 5311 ...pana a venit controlul si i-a impozitat. Daca ii trec in 461 nu se mai atinge controlul de ei? Ce inregistrari sa fac pentru a -i face sa dispara?.....
Daca fac repartizarea profitului pe anul asta
129=%
457
1068
trebuie sa declar si sa platesc impozit pe dividende, pe cand impozitul a fost platit, si oricum nu pot acoperi toata valoarea, profitul nu ajunge la 4 mild.....
va rog, astept raspunsuri si pareri.
Ciudat ! Adica profit societatea nu a avut dar finantele au considerat ca sunt dividende.Sume necuvenite nu dividende! Oricum faptul e consumat si pe administrator nu cred ca l-a infuriat decat faptul ca trebuie sa plateasca impozit pe dividende! Aveti cumva profit nerepartizat?Daca da repartizati-l la diviodende 129-457 si stingeti 457-542 in valoarea lui 457.,iar restul sumei? cred ca 461!
anul trecut a avut profit 65.000 ron si au fost repartizati toti in 1068 dividende deloc........de fapt in ultimii 5 ani (perioada ce a vizat controlul) decat intr-un an s-a repartizat la dividende, cu toate ca soc. a avut profit si poate de aceea controlul a decis asa....oricum nu mai are importanta...seful s-a infuriat dar a platit......important e cum reglez eu.....sa nu repartizez profitul de anul asta.....sal las in 117 o vreme si apoi 117=542.....si restul in 461.....pana cand o sa ma intind asa?.....ce ziceti?
Ca sa fiti perfect acopertita aderesati-va organelor de control sa le solicitati o solutie !!!! Vedeti un pic care ar fi solutia pe care v-o dau ei in scris!Nu putei intra pe anii precedenti exista AGA depuse la Reg ComertuluiAFP...NORMAL ar trebui sa fie lipsa in gestiune daca nu a putut prezenta banii dar pe fisc i-a interesat sa fie venit la bugetul de stat.Lipsa in gestiune inseamna cheltuiala nedeductibila...pierdere si profit de plata!!!!!Cereti in scris solutie de la fisc!Daca doriti sa discutam imi puteti da un mesaj si va dau nr de tel!

Alte discuții în legătură

Pierdere contabila Cristina Vasile Cristina Vasile Imi puteti spune daca in anul 2007 am avut pierdere contabila( ct.117), cand pot sa o acopar daca in 2008 am avut profit? La sf. anului 2008 sau la inceputul ... (vezi toată discuția)
Ce fac cu dividentele? ajutor denisa2011 denisa2011 Buna ziua Am o SC care in anul 2009 a iesit pe profit 37603.75 lei iar in 2010 - 40935.33 lei. Anul acesta s-ar putea sa iasa din nou pe profit si nu stiu ce ... (vezi toată discuția)
Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)