avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Casa de marcat: HG 479/2003 - si totusi art. 15 spune ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Casa de marcat: HG 479/2003 - si totusi art. 15 spune altceva...

Salutare,

Sunt PFA de vreo saptamana cu cod CAEN 7729, inchirieri de bunuri gospodaresti nca.
Din HG 479/2003, la art. 15, se specifica:
"Intra sub incidenta prevederilor Art 2 lit. h) din ordonanta de urgenta:
a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implica crearea unei societati
comerciale desfasurate de catre notari, avocati, experti autorizati, medici, experti-contabili,
contabili autorizati, arhitecti, precum si de alte persoane fizice care presteaza servicii cu
caracter profesional in domeniul stiintific, literar, Artistic si educativ;
b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei
meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de
taximetrie auto pentru marfuri si persoane."
Asta se refera la art. 2 lit. h din OUG 28/1999, modificata la zi, care zice:
"Art. 2. - Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
...
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
..."

Din asta eu inteleg ca, in continuare, PFA sunt exceptate de la obligativitatea folosirii casei de marcat.

Ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: ANDA CRETU , Contabil 12:41, 28 Iunie 2014
Litera h se refera la profesii libere, ( avocat notari traducatori...etc) nu este cazul CAEN 7729
Dar totusi la art.15, litera "b" spune ca intra sub incidenta art.2 lit"h" din ordonanta si pfa-urile : "b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei
meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de
taximetrie auto pentru marfuri si persoane." De ce nu se tine cont de asta sau care este interpretarea acestui articol ? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

After school -casa de marcat renzso renzso Buna ziua! Sunt intr-o dilema totala. In urma cu 2 sapt am infiintat un PFA , domeniu de activitate -alte forme de inv-meditator, cod caen 8559, pentru a ... (vezi toată discuția)
Exceptie la casa de marcat ? chrystmass chrystmass Buna ziua, am o intrebare legata de obligativitatea casei de marcat pentru persoane fizice. In primul rand, firma proaspat infiintata, cu cod caen 4799n- ... (vezi toată discuția)
Alte venituri pe timpul concediului de crestere copil? isacovflorina isacovflorina Apelez cu o intrebare catre dvs. Sunt o proaspata mamica am indemnizatia de crestere copil si as vrea daca se poate sa imi deschi o interprindere familiala ... (vezi toată discuția)