avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cote impunere la CASS Bucuresti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cote impunere la CASS Bucuresti

Buna ziua
Apelez din nou la Dvs. cu increderea ca voi primi ca intotdeauna un raspuns calificat.
Scurta prezentare:
- Nu sunt angajat si nici nu profesez , practic nu am activitate
- Imi platesc cotele CASSB din mana
- Sursele de venit sunt:
1. Contract de inchiriere a unei alte locuinte, declarata in valoare corecta lAd.Financiara si la care platesc impozit :
2. Dobanda aferenta unui cont bancar ptr care banca imi opreste lunar 16% impozit :

INTREBARE:
1. Care este formula de calcul a cotei de plata la CASS (sanatate) si la care venit se refera ca si baza de calcul?

2. In cazul in care as fi angajat cu CIM si deci angajatorul are sarcina transmiterii cotelor de plata la CASSB in baza de calcul se considera si venitul adus de dobanda la contul bancar?

Va multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Cum aflu/calculez impozitul pe venitul global? apollo apollo M-ar interesa modalitatea de calcul a impozitului pe venitul global. Dominiciliul este in strainatate si singurul venit este cel din inchirierea apartamentului ... (vezi toată discuția)
Problema cu venitul din arenda : arendasul meu anul trecut a ... skoda2022 skoda2022 Problema cu venitul din arenda : Arendasul meu anul trecut a facut urmatoarele calcule. Se pricepe careva sa imi spuna ce inseamna ? 57616 3457 ... (vezi toată discuția)
Cas pentru dobanda la banca ? cristian p cristian p 1. Daca am avut depozit bancar cu dobanda datorez pe langa impozit pe venit si CAS pentru dobanda respectiva ? 2.Daca am inchiriat masina cu contract de ... (vezi toată discuția)