Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata barbat

Buna ziua
Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a.
Cand se poate pensiona la limita de varsta sau anticipat ?
Tin sa va multumesc pentru ajutorul acordat mie anul trecut, in urma caruia am iesit la pensie in februarie, asa cum ati spus Dvs.=D>
Nu mai devreme de august 2016 pensie anticipata partial si ianuarie 2018 pensie anticipata, iar la limita de varsta august 2021.
amcteam, utilizator
Daca cei 16 ani de grupa sunt in procent de 100%:

-Aduc o reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(65 de ani).
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani(3 luni la 1 an).
-Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni(65 ani - 3 ani si 6 luni)
- Pensie anticipata la 60 de ani daca indeplineste,sau cand va indeplini conditia de stagiu care este de 43 de ani(fara stagiu asimilat).
La acest moment(iulie 2012)ar avea 41 de ani (37+4)in care este posibil(sau nu)sa intre si stagiul asimilat(armata).

Sotul meu este nascut in 11 aprilie 1955, lucreaza din 7 martie 1979 pana in prezent,34 ani vechime din care 20 ani in ani grupa a II-a.
Cand se poate pensiona anticipat ?
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani.Deci total 34(martie2013)+5 ani =39,in care probabil aveti si stagiu asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
-O reducere a varstei standard de pensionare(65)cu 4 ani si 6 luni.

Limita de varsat la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu o penalizare de 4,5%

Pensie anticipata la 60 de ani,sau dupa,atunci cand veti indeplini condita de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.