avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raportare contabila la 30 iunie 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raportare contabila la 30 iunie 2012

Am o nedumerire, daca se poate as dori o opinie ..am depus online un bilant pentru o societate cu cifra de afaceri la 31.12.2011 mai mica decat 35.000 euro...normal ca nu mai pot face nimic, dar ce implicatii poate avea?? faptul ca m-am grabit si in l-am transmis deja?? #-o multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ela david , utilizator 09:02, 25 Iulie 2012
. Norme metodologice privind intocmirea si depunerea raportarilor contabile la 30 iunie 2012
1.1. Entitatile care aplica Reglementarile contabile conforme cu Directiva a Iva a Comunitatilor Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de forma de organizare si forma de proprietate, si care indeplinesc conditiile prevazute la art. 1 alin. (2) din ordin au obligatia sa intocmeasca si sa depuna raportari contabile la 30 iunie 2012 la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.

Norma este imperativa doar pentru entitatile care, in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro.Pentru cei care nu se incadreaza in aceasta prevedere, si totusi depun situatii finaciare, nu se specifica nici o sanctiune.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Descarcati! nou! bilant iunie! raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici Valentin_buzau Valentin_buzau [b]BILANT IUNIE! Raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici [/b] A aparut kitul pt bilantul la 30.06.2011.Il puteti descarca de aici: ... (vezi toată discuția)
Raportari contabile 30.06.2011 steluta bz steluta bz Cine trebuie sa intocmeasca si sa depuna la ANAF , raportari contabile la 30.06.2011 si care sunt criteriile? (vezi toată discuția)
Bilant 30.06.2011 lungmihaela lungmihaela Pentru o firma care are activitatea suspendata din anul 2009 si regim derogatoriu se mai depune bilant (chiar pe 0) la 30.06.2011? (vezi toată discuția)