Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna vs preaviz concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna vs preaviz concediere

un salariat si-a programat concediul de odihna in luna august ,la sfarsitul lunii iulie a primit notificare de preaviz pentru desfiintarea postului ocupat.poate solicita la data programata concediul de odihna?se prelungeste perioada preavizului cu aceste 5 zile de exemplu?are neefectuate 10 zile de concediu de anul trecut plus concediul pe anul in curs.solicita in schimb doar 5 zile din cele de anul trecut.
Pe perioada de preaviz se poate lua CO ... daca durata acestuia depaseste durata preavizului, atunci la incetarea raportului de munca zilele de CO neefectuiate se vor compensa in bani.
intrebarea era daca cele 5 zile solicitate de concediu se includ in perioada preavizului sau se prelungeste cu 5 zile.
CO nu prelungeste durata preavizului ... in speta, cele 5 zile de CO se includ in perioada de preaviz.