avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare cim perioada proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare cim perioada proba

Buna ziua. Am un salariat cu cim perioada nedeterminata cu 90 zile calendaristice perioada de proba. Cele 90 zile se implinesc duminica 29.07.2012. Pot face incetare contractului cu aceasta data si sa inregistrez in Revisal pe 30.07.2012 sau contractul poate inceta cf art 31 alin.3 si pe 30.07.2012?
Cel mai recent răspuns: Viovas , utilizator 14:12, 27 Iulie 2012
Art.31 alin.3 C.mun. : Pe durata sau la sfarşitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate înceta numai printr-o notificare scrisa, la iniţiativa oricareia dintre parţi.

In speta, data incetarii va fi 29.07.2012 , atunci completarea registrului si transmiterea incetarii c.i.m. se va face cu data de 30.07.2012.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediat matican1988 matican1988 contractul de munca este nedeterminat ,la clauze este mentionat perioada de proba 90 de zile calendaristice, iar eu am fost incadrat incepand cu data de ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca si demisia speranta1977 speranta1977 Buna ziua, M-am angat de curand si am incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata in care este stipulat ca perioada de proba este de 90 zile , ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba alexandroni alexandroni Daca in CIM este prevazuta perioada de proba de 30 zile care este modalitatea de desfacere a contractului de munca ? Se inregistreaza in revisal ? Va multumesc (vezi toată discuția)