Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita contract de imprumut
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita contract de imprumut

Am imprumutat o suma de bani cu "legalizare de semnaturi la notariat"
Cum procedez pentru executare silita? Daca era "autentificat la notariat" era simplu, ma adresam instantei pt. investire cu formula executorie. Diferenta intre
"legalizare de semnaturi" si "autentificare" o gasim in legea 36/1995, sa inteleg ca trebuie sa merg in instanta si sa obtin pentru inceput o hotarare judecatoreasca?
Daca acel contract de imprumut nu e autentic, nu constituie titlu executoriu asa ca va veti adresa instantei pt a obtine unul ( o hotarare).

(Daca era autentic, v-ati fi adresat unui executor jud direct, nu mai apelati la instanta pt investire)
gi-jane2, moderator