Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce taxe si impozite trebuie sa platesc ca agent de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce taxe si impozite trebuie sa platesc ca agent de asigurare

Buna ziua. Sunt angajata cu norma intreaga la o societate comerciala si as vrea ca in timpul liber sa fiu agent de asigurare. Spuneti va rog fumos ca taxe si impozite trebuie sa platesc? Trebuie sa depun si declaratii fiscale? Multumesc frumos
buna ziua.
16% impozitul pe venit.de regula se utilizeaza retinerea la sursa.adica firma de asigurari va opreste impozitul si plateste la stat.este mai confortabil si ptr dvs.normal ca trebuie sa depuneti declaratia fiscala deoarece este un alt venit.parerea unui nespecialist.
succes.
Este important sa stiti ce forma de organizare a profesiei doriti sa aveti? Sa aveti un PFA, un SRL? Mai intai trebuie sa stabiliti forma juridica sub care doriti sa lucrati si mai apoi o sa aveti un tablou si asupra taxelor si declaratiilor care trebuiesc depuse.
Trebuie sa am PFA ca sa fiu agent asigurari?
Eu credeam ca ma inscriu si gata, pot face asigurari.