Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contabilii autorizati si retinerea la sursa!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contabilii autorizati si retinerea la sursa!

o problema care inca nu imi este clara:
PFA cu conventie civila pe partea de contabilitate si IRU angajat cu CIM 4 ore/ luna la aceleasi societati
Este o problema de fiscalitate care inteleg ca inca nu s-a "transat"

este vorba de art.52 cod fiscal (retinere la sursa la platitorii venituri)

DISCUTAM EXCLUSIV PE PARTEA DE PFA CONTABIL AUTORIZAT CECCAR
si
OMF 247/2012procedura unitara pentru aplicarea prevederilor art.52 din Codul fiscal:[/b
](2) Platitorii de venituri au obligatia de a calcula, retine si vira impozit prin retinere la sursa in baza art.52 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I a prezentului ordin in cazul veniturilor platite beneficiarilor, in baza urmatoarelor tipuri de contracte:
‐ contracte de comision, mandat comercial si de consignatie, calificate drept contracte civile dupa data de 1 octombrie 2011, precum si in cazul contractului de agent;
‐ contractelor/conventiilor civile, care atat inainte cat si dupa intrarea in vigoare a Codului civil au aceeasi natura juridica.
(3) Platitorii veniturilor prevazute la art. 52 alin. (1) lit a) si c) din Codul fiscal au obligatia de a calcula, retine la sursa si vira impozitul reprezentand plati anticipate.
ART. 4
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Ministrul finantelor publice, Bogdan Alexandru DRAGOI

asa cum am mentionat, sunt PFA (membru CECCAR).
Pe partea de contabilitate emit factura, am depus d200, d220...
De la finante mi se spune ca PLATITORUL DE VENIT avea obligatia retinerii la sursa (conform conventiei civile) SA RETINA si SA VIREZE 10% impozit (nu 16 pentru ca am cheltuieli tinute in registru incasari- plati si depun decl.200+decl.220), dar:
ar trebui sa imi retina din factur 10% si 5.5% sanatate (pensie 10.5 NU, avand in vedere ca sunt angajata pe IRU la aceiasi beneficiari)

citez din OMFP 247/2012-procedura UNITARA pentru aplicarea prevederilor art.52 din Codul fiscal:

(2) Platitorii de venituri au obligatia de a calcula, retine si vira impozit prin retinere la sursa in baza art.
52 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I a
prezentului ordin in cazul veniturilor platite beneficiarilor, in baza urmatoarelor tipuri de contracte:
‐ contracte de comision, mandat comercial si de consignatie, calificate drept contracte civile dupa
data de 1 octombrie 2011, precum si in cazul contractului de agent;
‐ contractelor/conventiilor civile, care atat inainte cat si dupa intrarea in vigoare a Codului civil au
aceeasi natura juridica.
(3) Platitorii veniturilor prevazute la art. 52 alin. (1) lit a) si c) din Codul fiscal au obligatia de a calcula,
retine la sursa si vira impozitul reprezentand plati anticipate.
ART. 4
Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Ministrul finantelor publice, Bogdan Alexandru DRAGOI

in eventualitatea in cazul persoanelor specializate in Codul muncii si a Codului fiscal care nu imi pot raspunde la intrebare, solicit deschiderea unui TOPIC NOU privind aceasta discutie.

-va reamintesc ca am pus problema la AFP Timis.
-raspunsul dumnealor a fost acela ca ar trebui sa inregistrez conventia civila pentru partea de contabilitate, debifand contributia de 10.50 pensie, in sectiunea C (declaratia 112)
- optiunea ar fi impozit pe venit 10% pentru ca sa pot depune si D200+D220 (pentru regularizare 16%

Domnilor moderatori, va rog sa faceti un topic nou pentru a ma lamuri:
1. de ce nu este in regula din moment ce obligatia de a plati fond sanatate si impozit imi revine aferent facturilor emise (asa cum EU inteleg) ...si ar trebui dupa spusele ANAF sa ma regasesc in sectiunea ce am mentionat-o ( unde e si doamna MAGDA STAICU?)
O rog sa imi spuna parerea dumneaei (m-a ajutat mult, intotdeauna)

Va rog sa-mi comunicati ceva. Sunt disperata!
Nu mai scriu, ca nu mai cititi...prea multa harababura!

Nu are nimeni nici o parere?! :(
Va rog sa mutati intrebarea pe un alt topic...
Multumesc.

....

va rog sa citi si:
[ link extern ]

Problema nu se pune pentru retinerea altor contributii decat cas , cass si impozit.
Intreb doar cine e paltitorul!
Din spusele celor de la ANAF Timis (si stiu ca sunt documentati), platitorul de venituri (venit ce rezulta din conventia civila) ar trebui sa retina: 10.5 pensie, 5.5 sanatate, 10% impozit, luand ca baza de calcul factura mea.
Eu depun 200 si 220 in continuare, urmand a mma reguleriza cu 16% impozit.
Situatie particulara: pentru ca sunt angajata IRU, nu imi vor mai retine din factura 10.5 pensie.
Asa este?!

Mltumesc!
Herra_, utilizator
Pe ce topic vrei sa mut discutia? Cred ca e bine plasata aici.
Multumesc iULIAN MANEA.
NU STIU...
as vrea un raspuns...
m-au incurcat rau cei de la finante...in sensul ca de la 01.10.2011 as fi in neregula...
Eu primesc DECIZIE si contribui la sanatate (normal..)
la pensie am acest drept "de a nu contribui" pentru ca sunt si angajat pe IRU...
Problema, spun ei, este ca ei (beneficiarii....pentru CA SUNT OBLIGATI SA ISI TINA EVIDENTA...(asadar aici ar fi sintagma "cheie") ...ar trebui sa faca retinere la sursa...
iar mie sa imi dea diferenta de la factura....
NU mi se pare in regula...
Cum lucreaza alti contabili autorizati?!
M-as pune de acord...dar numai daca e necesar si obligatoriu.
Astept pareri!

Herra_, utilizator
De ce mergeti pe conventie civila si nu pe contract de prestari servicii financiar - contabile PFA - societate? In felul acesta ati elimina aspectul de retinere la sursa, dumneavoastra ca PFA ati plati toate contributiile datorate, impozit etc.
Colegele mele contabile (eu lucrez intr-o mare firma de contabilitate) au incheiate contracte de prestari servicii financiar - contabile cu societatea. Societatea nu are nici un fel de obligatie cu privire la plata contributiilor, fetele isi declara si platesc singure contributiile sociale.