Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordin de compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordin de compensare

Buna ziua,
Am citit in mare despre initierea ordinelor de compensare.Intrebarea mea este urmatoarea: Cand se initiaza un ordin de compensare mai mic de 10 000? atunci cand facturile au depasit 30 de zile de la data scadenta sau de la emiterea facturilor?
Multumesc anticipat
Astept raspunsul dvs
Conform HG 685/1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta
ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din
economie, si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale
contribuabililor, persoane juridice

ART. 3
Începând cu data de 1 noiembrie 1999, se interzice utilizarea altor documente de compensare în afara
celor prevazute în regulamentul de compensare aprobat prin prezenta hotarâre.
De la aceeasi data, pentru facturi cu valori mai mari de 10 mii lei, compensarea datoriilor neplatite la
termenele scadente se va realiza numai în conformitate cu prevederile regulamentului de compensare
aprobat prin prezenta hotarâre, iar pentru suma reprezentând contravaloarea facturilor mai mici de 10 mii
lei, inclusiv compensarea reciproca între contribuabili, persoane juridice, se poate efectua si în afara
cadrului institutional creat de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 77/1999, dar pe baza acelorasi
formulare. (Modificata prin HG 804/1999)
Documentele de compensare, altele decât cele emise de serviciul de compensare si neoperate pâna la
data de 1 noiembrie 1999 vor fi finalizate pâna la data de 31 decembrie 1999 prin grija emitentilor, data
dupa care îsi pierd valabilitatea. Modificata prin HG 981/1999)
multumesc!