Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana din UE in Romania-Urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana din UE in Romania-Urgent

Daca o persoana din Portugalia vine in Romania, care sunt pasii de urmat si ce acte ii trebuie pentru a se putea angaja?
Va trebui sa ii intocmiti cim ca si unui cetatean roman, precizand la datele de identificare, actele acestuia de identitate, nu trebuie urmat un traseu special in cazul cetatenilor nonUE, totusi, va trebui sa mergeti la oficiul teritorial de imigrari pentru atribuirea unui cod numeric personal, ca sa il puteti inregistra in REVISAL.
Trebuie sa ii fie obtinut permisul de munca.
Străinii pot fi încadraţi în muncă pe teritoriul României la angajatori care funcţionează în mod legal, cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) locurile de muncă vacante nu pot fi ocupate de cetăţeni români, ai altor state membre ale Uniunii Europene, ai statelor semnatare ale Acordului privind Spaţiul Economic European, precum şi de rezidenţi permanenţi pe teritoriul României;
b) îndeplinesc condiţiile speciale de pregătire profesională, experienţă în activitate şi autorizare, solicitate de angajator potrivit legislaţiei în vigoare;
c) fac dovada faptului că sunt apţi din punct de vedere medical să desfăşoare activitatea respectivă şi nu au antecedente penale care să fie incompatibile cu activitatea pe care o desfăşoară sau urmează să o desfăşoare pe teritoriul României;
d) se încadrează în contingentul anual aprobat prin hotărâre a Guvernului;
e) angajatorii au achitate la zi obligaţiile către bugetul de stat;
f) angajatorul să desfăşoare efectiv activitatea pentru care se solicită eliberarea autorizaţiei de muncă.

Excepţii. Prevederile menţionate la punctul a) nu se aplică:

străinilor care îndeplinesc funcţia de administrator într-o societate comercială cu participare străină, în situaţia în care este o singură persoană numită în această funcţie,
dacă străinul desfăşoară activitatea în calitate de sportiv profesionist, în condiţiile existenţei unei dovezi că a desfăşurat activitate similară în altă ţară,
solicitanţilor autorizaţiei pentru muncă nominală,
pentru lucrătorii transfrontalieri,
străinilor posesori ai unui permis de şedere în scop de studii.
Autorizaţia de muncă se eliberează, la solicitarea angajatorului, dacă se constată îndeplinirea următoarelor condiţii:
a) angajatorul face dovada faptului că:

desfăşoară o activitate legală în România;
nu are datorii;
a făcut o selecţie legală, cu prezentarea dovezilor care să ateste acestea, potrivit prevederilor legislaţiei speciale privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României;

b) străinul:

îndeplineşte condiţiile speciale de pregătire profesională, experienţă în activitate şi autorizare,
este apt din punct de vedere medical să desfăşoare activitatea respectivă,
nu are antecedente penale,
se încadrează în contingentul anual aprobat prin hotărâre a Guvernului,
îndeplineşte condiţiile prevăzute de art. 6 [Condiţii cu privire la intrarea străinilor] alin. (1) lit. a) [posedă un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul român], e) [nu sunt incluşi în categoria străinilor împotriva cărora s-a instituit măsura interzicerii intrării în România sau care au fost declaraţi indezirabili], f) [nu au încălcat anterior, în mod nejustificat, scopul declarat la obţinerea vizei sau, după caz, la intrarea pe teritoriul României ori nu au încercat să treacă frontiera României cu documente false], g) [pe numele lor nu au fost introduse alerte în Sistemul Informatic Schengen în scopul refuzării intrării], şi h) [nu prezintă un pericol pentru apărarea şi siguranţa naţională, ordinea, sănătatea ori morala publică], art. 8 [Nepermiterea intrării în România], alin. (1) [Străinilor li se refuză intrarea pe teritoriul statului român dacă]: lit. b) - d) [b) sunt semnalaţi de organizaţii internaţionale la care România este parte, precum şi de instituţii specializate în combaterea terorismului că finanţează, pregătesc, sprijină în orice mod sau comit acte de terorism; c) există indicii că fac parte din grupuri infracţionale organizate cu caracter transnaţional sau că sprijină în orice mod activitatea acestor grupuri; d) există motive serioase să se considere că au săvârşit sau au participat la săvârşirea unor infracţiuni contra păcii şi omenirii ori a unor crime de război sau crime contra umanităţii, prevăzute în convenţiile internaţionale la care România este parte], art. 27 [Acordarea vizei române], alin. (2) [Viza română se acordă numai dacă]: lit. c) [pe numele străinului nu a fost introdusă alertă privind refuzul eliberării vizei în Sistemul informatic integrat pe probleme de migraţie, azil şi vize] şi e) [nu există motive să se considere că viza este solicitată în scopul migrării ilegale ];

Autorizaţia de muncă nu se acordă străinilor care în ultimii 2 ani au avut un drept de şedere pentru desfăşurarea de activităţi comerciale şi nu au respectat planul de afaceri prevăzut la art. 43 alin. 2, lit. a) [Viza de lungă şedere pentru desfăşurarea de activităţi comerciale].
(art. 44, alin. 2, OUG nr. 194/2002 privind regimul străinilor în România)

Autorizaţia de muncă se va elibera şi străinilor care:

provin din state cu care România are încheiate acorduri, convenţii sau înţelegeri de desfiinţare a vizelor pentru trecerea frontierei în acest scop sau pentru care România a renunţat unilateral la obligativitatea vizelor;
beneficiază de drept de şedere temporară pentru reîntregirea familiei, acordat în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor în România;
beneficiază de drept de şedere temporară în scop de studii şi solicită încadrarea în muncă în baza unui contract individual de muncă cu timp parţial, cu program de maximum 4 ore pe zi;
sunt detaşaţi pe teritoriul României.

Sursa site-ul ministerului Muncii
Sunteti in eroare, permisul de sedere pentru angajare in munca, se solicita doar cetatenilor straini nonUE, ceilalti se pot angaja liber, Romania nu impune restrictii pe piata muncii pentru cetatenii UE. Nu mai dati informatii incorecte, inca o data acele permise de munca, precedate de vize de angajare in munca, sunt limitate ca numar, se acorda anual un numar de catre ministerul muncii si sunt dedicate doar cetatenilor din afara UE.
Eu m-am lovit de situatia asta si a trebuit sa obtin permisul de munca pentru respectivele persoane.
Pentru cetatenii statelor membre UE nu este nevoie de autorizatie de munca pentru a lucra in Romania ...