avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Leasing auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Leasing auto

Buna

O masina pe firma in leasing in lei.As dori niste lamuriri(nu am mai avut leasing). Tva inregistrari, cheltuieli in viitor pt.masina .
Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: ionelmic , utilizator 16:00, 6 August 2012
Ce fel de masina este? Si ma refer la masa totala maxima autorizata, pentru ca daca este sub 3500 pentru deducerea tva si a cheltuielilor lunare se aplica prevederiele art. 145^1 Limitări speciale ale dreptului de deducere din Codul fiscal.
Achizitia mijlocului fix 2131 analitic=167 analitic, iar ratele lunare:
1000 167=404 1240 (ex 1000 lei+tva)
240 4426
Ai putea sa mai ai si dobanda la leasing: 666 analitic=404, un comision eventual: 628 analitic = 404.
Daca masina nu are peste 3500 masa maxima autorizata, atunci te incadrezi in articolul de mai sus mentionat si va trebui deduci doar 50 % si din tva si din cheltuieli.

Citeste art.specificat si vezi daca te incadrezi acolo sau nu.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 August 2012
ionelmic, utilizator
Din cate am inteles un X3.
Multumesc Ionel
In acest caz daca masina nu se incadreaza in una din situatiile de mai jos:
Prevederile alin. (1) nu se aplică următoarelor categorii de vehicule rutiere motorizate:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;
b) vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
c) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
d) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru instruire de către şcolile de şoferi;
e) vehiculele utilizate pentru închiriere sau a căror folosinţă este transmisă în cadrul unui contract de leasing financiar ori operaţional;
f) vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.

... atunci tva-ul si cheltuielile sunt deductibile numai 50 % mai putin amortizarea cf art.48 lit.l^1) 5 Cheltuielile care intră sub incidenţa acestor prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate bon fiscal combustibil gheocont gheocont Pentru o societate de transport marfa cu 4 autocamioane , un bon fiscal sub 100 euro de combustibil poate fi deductibil la tva si cheltuieli pentru calcul ... (vezi toată discuția)
Leasing auto scorus69 scorus69 buna ziua am un leasing auto incepand din luna 9.2014 in valoare de 196055 lei pe o periaoda de 36 luni.Masina este folosita de administratorul firmei. va ... (vezi toată discuția)
Comodat johnny_1961 johnny_1961 Buna ziua, Am o masina in leasing si as vrea sa ii fac baiatului meu (PFA) contract de comodat pentru a-si deduce din cheltuieli.Domeniul PFA este de ... (vezi toată discuția)