Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot cere Daune morale de la Banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot cere Daune morale de la Banca

Buna ziua.

Problema pe care o am este in legatura cu banca XXXX si anume:

Am un card de debit in euro si nu l-am mai folosit de un an de zile,datorita faptului ca nu l-am mai folosit ( depuneri si retrageri) am ajuns sa am de plata 11 euro,care apareau in extrasul de cont si pe internet banking.Am fost sunat de la banca ca nu am mai folosit cardul si ca am o datorie de 11 euro,am fost la banca sa achit suma si sa inchid contul,iar doamnele de la banca mi-au spus ca am de platit acei 11 euro plus 22 euro care apar in "cartoteca" (inca nu stiu ce este asta).
Am facut plangere catre banca de 2 ori, prima data ca imi explice de unde apar acei 22 euro si nu apare pe extrasul de cont si nici pe internet banking,in urma caruia am primit un raspuns gen"copy/paste",iar a 2-a plangere am specificat sa se opreasca orice comision ,mentenanta a contului pana la solutionarea problemei cu cei 22 de euro si lamuriri mai exacte.iar raspunsul a vost la fel de vag,se afla datoria in "cartoteca".
Dupa aceste 2 plangeri catre banca ,am facut reclamatie la ANPC si am primit un raspuns favorabil ,adica eu nu am de platit decat 11 euro,nimic mai mult.

In acest timp ( 1 an de zile,datorita timpului de raspuns la plangeri si reclamatii) in care am trimis plageri si reclamatii la ANPC, banca mi-a crescut datoria si am ajuns la 54 euro,amenintandu-ma cu Biroul de Credit ( sms-uri,telefoane),cea ce au si facut, in momentul de fata eu sunt in baza Biroului de Credit cu datorie catre XXXX,chiar daca eu am raspuns favorabil de la ANPC.
Problema mea este si acum ,adica este "calda".a ramas sa platesc acei 11 euro.

Toate documentele le am incepand de la extrase de cont,print la paginile de internet banking,raspuns de la ANPC si raspuns de la Biroul de Credit.

As dori sa stiu cum pot sa cer daune morale si care sunt pasi de urmat?

Cum pot sa le fac o notificare in care sa le cer daune morale si sa ma scoata din baza de date de la Biroul de Credit?

Va multumesc.
georgeilie, utilizator
Oh, stimata domnisoara,

M-ati prins. Incercam sa va induc in eroare, dar nu am reusit.

Aveti mari sanse. Cereti cateva milioane de euro.
Chemati-va prietenul, rudele, faceti petrecere mare. veti fi milionara in curand.

Sigur ca din cauza mea Romania este asa acum.
Oamenii ca dumneavoastra, gata oricand sa speculeze orice eroare, contra unei mari sume de bani, incearca din greu sa indrepte Romania spre progres.
Succes!
interventie moderator
@george ilie, va mai rog o data, nu mai folositi butonul pe care scrie editeaza, ci pe cel "raspunde", apoi va rog sa nu jigniti/atacati pe cei ce va raspund, multumesc