Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere Familiala (I.F.)
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere Familiala (I.F.)

Pentru a deschide un magazin cu produse alimentare si nealimentare, este suficient I.F. ? Este mai rentabil decat un S.R.L. ? Pot avea angajati la I.F. ?
Este suficient, puteti si angaja.
E mai avantajos decat un S.R.L.?
Depinde din ce p.d.v doriti sa fie mai avantajoasa.
Cititi aici
www.avocatnet.ro/content/for...
precum si OUG 44/2008
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Ma refer la: probleme la achizitionarea marfii en-gross, inchirierea spatiului, extinderea activitatii (vanzarea: de la cartofi la taraba pana la aur in mall...), angajarea personalului...
unmoeglich a scris:

Este suficient, puteti si angaja.

Aici se spune ca nu poti angaja terte persoane....

www.avocatnet.ro/content/for...
P.S.
www.avocatnet.ro/content/art...
Aici zice asa:
membrii trebuie sa aiba pregatirea sau experienta profesionala necesara pentru activitatea economica avuta in vedere.
Sa inteleg ca pentru a vinde, membrii asociatiei trebuie sa fie vanzatori cu calificare/diploma?!
MihaiDG, utilizator