Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiinare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiinare societate comerciala

buna ziua.
va rog sa ma aj.cu un raspuns.
la infiintare soc. com. la onrc se mai pot infiinta firme platitoare de tva sau acum se infiinteaza toate neplatitoare de tva si devin platitoare atunci cand aj la 220.000 lei?
multumesc anticipat
O societate care se constituie se poate inregistra in scopuri de TVA inca de la infiintare. Etapele privind inregistrarea le gasiti in Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2795 din 2011 privind criteriile pentru conditionarea inregistrarii in scopuri de TVA. Astfel, o societate se poate inregistra fie la infiintare (inainte de a incepe activitatea), fie ulterior (dupa inceperea activitatii).