Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in clasa profesionala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in clasa profesionala

Buna ziua,
Sunt Functionar public in momentul de fata incadrata in functia de publica de referent, clasa III, grad profesional superior, clasa de salarizare 29, coeficient 2,00.
As dori sa stiu care este clasa profesionala superioara ( cu treapta, gradatie etc.) la care ma incadrez potrivit legislatiei in vigoare dupa promovarea in functie pe studii superioare de lunga durata, avand in vedere ca am o vechime in munca de 19 ani si am absolvit facultatea in anul 2009.
Multumesc!
O functie publica clasa I (consilier, expert, inspector, depinde de atributii) grad profesdional asistent, salarizarea aferenta fostei trepte trei de salarizare. Mai mult ca sigur ca veti ramane cu salariul actual (care este mai mare decat cel rezultat in urma promovarii), urmand sa o luati din nou de la capat, cu cariera (peste trei ani examen de promovare in gradul principal, dupa inca trei in cel superior si tot asa).
Atentie, promovare in clasa nu intervine automat: trebuie sa faceti cerere catre conducatorul institutiei si sa depuneti acte doveditoare (copie diploma licenta/adeverinta de la facultate).