Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 50% 1 iul
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 50% 1 iul

buna ziua, am citit noile prevederi din codul fiscal de la 1 iul 2012 si am o nelamurire. Am citit ca la cheltuielile cu intretinere, reparatii, combustibil, asigurari(acestea nu au tva)la masinile folosite "nu" in scopul desfasurarii activitatii se deduce un tva de 50 % atat! eu nu inteleg, cum deducem doar 2 lei din tva 4 lei...cum o sa apara la mine tva 2 lei si la furnizorul meu 4 lei tva?si plus de asta cum o sa inregistram in 394 factura?cum inregistram in decont?nu-i dau de cap!astept lamuriri, opinii, contraziceri!
avem alta persoana numita administrator prin actul constitutiv, care nu este asociat!
In cazul in care masinile respective sunt utilizate exclusiv in interes personal cheltuielile, precum si T.V.A., sunt nedeductibile in proportie de 100%.

Se va autofactura.
cum adica se va autofactura?nu m-am intalnit cu situatia asta pana acum!chelt cat si TVA sunt nedeductibile, inseamna ca la o fact de 1240lei, este toata nedeductibila, iar TVA-ul nu il recuperez deloc.o sa fac inreg contabila "401=6028, si 401=(tva) 635.01?