Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PJ vs. PF inchiriere ap. factura avans/ casa marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PJ vs. PF inchiriere ap. factura avans/ casa marcat

Buna ziua,

Vreau sa stiu daca o PJ inchiriaza un spatiu unei PF, trebuie sa foloseasca o casa de marcat pentru factura in avans sau pentru factura de chirie cu plata prin banca.
Mentionez ca factura in avans este achitata numerar , doar urmatoarele vor fi achitate prin banca.

Va multumesc anticipat,
M.
Daca persoana juridica nu are alte activitati pentru care legea impune folosirea casei de marcat fiscala, atunci pentru inchirierea spatiului catre o persoana fizica se intocmeste factura (de avans sau normala) si se elibereaza chitanta la plata cu numerar.
Aveti mentionat in statut Codul caen 7020 - Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate ? Cred ca si acest aspect este foarte important.:rolleyes:
Gabrielle Monique a scris:

Aveti mentionat in statut Codul caen 7020 - Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate ? Cred ca si acest aspect este foarte important.:rolleyes:

In primul rand va multumesc pentru ajutor, privitor la citatul de mai sus, da avem CAEN 6820 Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate.
Iulian Manea a scris:

Daca persoana juridica nu are alte activitati pentru care legea impune folosirea casei de marcat fiscala, atunci pentru inchirierea spatiului catre o persoana fizica se intocmeste factura (de avans sau normala) si se elibereaza chitanta la plata cu numerar.

Dl. Iulian se poate sa imi dati baza legala pentru a sustine acest punct de vedere ?

Va multumesc anticipat,
M.