Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... obligatiile unui coplatitor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

obligatiile unui coplatitor

in 2008 am facut un imprumut bancar girand cu apartamentul,coplatitor fiind sotul meu,care acum 2 luni a decedat.am tot solicitat bancii respective sa ma ajute cumva cu scaderea ratei,intrucat am ramas singura si nu mai pot plati rata.
spuneti mi, va rog, ce obligatii are banca in momentul in care decedeaza coplatitorul????
Nu are.
Cei care contracteaza imprumuturi in sume mari, ar trebui sa incheie asigurari de viata pt astfel de situatii.
Mai incercati sa gasiti solutii impreuna cu banca pt o refinantare, eventual. Sunt de parere ca orice solutie ar propune banca, nu v-ar avantajoasa , poate ar fi mai bine sa cautati sa cresteti veniturile cat sa acoperiti actuala rata.