Forum Discuţii juridice Executare silită cumparare apartament care are notare in cartea funciara
Discuție deschisă în Executare silită

cumparare apartament care are notare in cartea funciara

Doresc sa cumpar un apartament prin credit bancar. Am aflat ca acest apartament are o somatie inscrisa in Cartea Funciara de catre un executor judecatoresc. In ce conditii mai pot sa cumpar acest apartament fara sa particip la o licitatie?
Inscrierea unei somatii in Cartea Funciara face inopozabil orice transfer de drept real ( inclusiv vanzarea cumpararea). asadar, daca nu il cumparati prin licitatia organizata de executor, sau vanzare directa din executare silita, executorul il poate vinde oricand chiar si cu dvs proprietar, pt a recupera debitul actualului proprietar.
Am vorbit cu executorul judecatoresc. Acesta este de acord cu vanzarea, o parte din suma urmand sa fie virata in contul sau pentru stingerea debitului. Intrebarea mea este: este valabil actul de vanzare cumparare in aceste conditii sau poate fi declarat nul?
Daca e facut cu acordul creditorului este valabil.
Multumesc mult pentru lamuriri. A mai aparut insa o problema. Executorul judecatoresc este de acord cu vanzarea si va formula o adresa in acest sens, dar creditorul nu este de acord cu suma calculata de executor. Ce pot face?
In acest caz, mergeti la licitatia organizata de executorul judecatoresc si faceti o oferta acolo.
Astfel puteti cumpara imobilul si la un pret mult mai mic decat intentionati sa oferiti acum, daca nu vor fi si alti licitatori care sa va concureze.