Forum Discuţii juridice Executare silită cumparare apartament care are notare in cartea funciara
Discuție deschisă în Executare silită

cumparare apartament care are notare in cartea funciara

Doresc sa cumpar un apartament prin credit bancar. Am aflat ca acest apartament are o somatie inscrisa in Cartea Funciara de catre un executor judecatoresc. In ce conditii mai pot sa cumpar acest apartament fara sa particip la o licitatie?
Pot sa particip la licitatie daca modalitatea de cumparare este prin credit bancar? Garantia de participare pot sa o platesc, dar pentru restul de suma ce trebuie sa obtin de la banca? Alta solutie exista? Am neaparat nevoie de aprobarea creditorului? El ar putea sa solicite doar diferenta intre suma calculata de el si cea calculata de executor sau poate sa conteste actul de vanzare-cumparare? Stiu ca este foarte complicata situatia....
mady_, utilizator
Buna dimineata,

De data asta creditorul nu mai are cum sa se opuna.

banca trebuie sa fie de acord sa cumparati astfel. Sa obtineti o preaprobare, iar in baza pv de licitatie sa vi se dea creditul, conditionat de emiterea actului de adjudecare. S-au mai dat astfel de credite, nu cred ca banca ar refuza.