Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA certificat platitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

certificat platitor tva

avem urmatoarea situatie : o societate a depasit plafonul de 65000 euro in 31.07.2012. s-a depus cererea de inregistrarea ca platitor de tva in termenul stabilit de lege ( 10.08.2012). i se comunica decizia de inregistrare ca platitor de tva in 16.08.2012.
intrebare : la ce data devine efectiv societatea platitoare de tva ?
( am inteles ca s-au modificat prevederile legale care spuneau ca devii platitor de tva in prima zi a lunii urmatoare datei comunicarii deciziei)
am intrebat la 2 adm.fin, una mi-a spus ca la 01.09, celalalta ca la data comunicarii deciziei. care e raspunsul corect ?

ART. 153 Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA
(1) Persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România şi realizează sau intenţionează să realizeze o activitate economică ce implică operaţiuni taxabile şi/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent, denumită în continuare înregistrare normală în scopuri de taxă, după cum urmează:
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârşitul lunii în care a atins sau a depăşit acest plafon.

66. (1) În cazul în care o persoană este obligată să solicite înregistrarea în condiţiile art. 153 alin. (1), (2), (4) sau (5) din Codul fiscal ori optează pentru înregistrare conform art. 153 alin. (4) din Codul fiscal, înregistrarea respectivei persoane se va considera valabilă începând cu:
c) prima zi a lunii următoare celei în care persoana impozabilă solicită înregistrarea, în cazurile prevăzute la art. 153 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal;

va multumesc. eram nedumerita din cauza celor doua raspunsuri contradictorii.
o zi buna