avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA certificat platitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

certificat platitor tva

avem urmatoarea situatie : o societate a depasit plafonul de 65000 euro in 31.07.2012. s-a depus cererea de inregistrarea ca platitor de tva in termenul stabilit de lege ( 10.08.2012). i se comunica decizia de inregistrare ca platitor de tva in 16.08.2012.
intrebare : la ce data devine efectiv societatea platitoare de tva ?
( am inteles ca s-au modificat prevederile legale care spuneau ca devii platitor de tva in prima zi a lunii urmatoare datei comunicarii deciziei)
am intrebat la 2 adm.fin, una mi-a spus ca la 01.09, celalalta ca la data comunicarii deciziei. care e raspunsul corect ?
Cel mai recent răspuns: theya_05 , utilizator 16:10, 16 August 2012
01.09.2012.

ART. 153 Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA
(1) Persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România şi realizează sau intenţionează să realizeze o activitate economică ce implică operaţiuni taxabile şi/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent, denumită în continuare înregistrare normală în scopuri de taxă, după cum urmează:
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârşitul lunii în care a atins sau a depăşit acest plafon.

66. (1) În cazul în care o persoană este obligată să solicite înregistrarea în condiţiile art. 153 alin. (1), (2), (4) sau (5) din Codul fiscal ori optează pentru înregistrare conform art. 153 alin. (4) din Codul fiscal, înregistrarea respectivei persoane se va considera valabilă începând cu:
c) prima zi a lunii următoare celei în care persoana impozabilă solicită înregistrarea, în cazurile prevăzute la art. 153 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal;


va multumesc. eram nedumerita din cauza celor doua raspunsuri contradictorii.
o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am trecut ca neplatitor de tva MIV MIV Buna ziua Pentru ca in 2012 nu am depasit 65000 euro, in ianuarie am depus 096 si mi-au aprobat sa ies din regimul de tva. Am ridicat decizia in 14 ianuarie. ... (vezi toată discuția)
Tva Mariana Trufin Mariana Trufin Daca o societate vrea sa iasa din evidenta tva, incepand cu 1 ianuarie 2012, ( nu a depasit cifra de afaceri de 35.000 euro), trebuie sa plateasca ceva in ... (vezi toată discuția)
Atingere plafon pentru platitor de tva prest prest Buna ziua, Am o firma care are ca obiect de activitate \"Restaurante\". In luna iunie s-a depasit plafonul de 220000lei. Ce declaratii sunt necesare ... (vezi toată discuția)