Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reductiune donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reductiune donatie

as vrea sa stiu daca in instanta pot castiga reducerea donatiei daca actul de donatie este facut cu scutire de raport ....astept raspuns

Scutirea de raport semnifica intentia donatorului de a considera bunul donat ca facand parte din mostenirea ce i s-ar cuveni donatarului.Daca donatia aduce atingere rezervei desigur ca se poate cere reductiunea.Scutirea de raport afecteaza modul in care se imputa aceasta donatie,in sensul ca daca donatia este scutita de raport,se imputa mai intai asupra cotitatii disponibile iar excedentul se imputa asupra rezervei celui gratificat(desigur,daca gratificatul este rezervatar,in caz contrar se imputa asupra cotitatii iar excedentul este supus reductiunii) iar daca nici atunci nu este acoperita donatia,excedentul se va supune reductiunii.

Pe scurt,puteti cere reductiunea,scutirea de raport afectand doar modul in care va fi imputata si supusa reductiunii donatia respectiva.Conteaza de asemenea daca danatarul este mostenitor rezervatar sau nu.
ContSters258804, utilizator
donatorul este tata care a murit si ia lasat fratelui si mama este decedata inaintea tatalui.
Fiul este mostenitor rezervatar deci donatia catre acesta va fi supusa reductiunii asa cum am explicat in comentariul anterior.