Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Un barbat in virsta de 61 ani si cu o vechime in munca de 42 ani , se poate pensiona anticipat fara a fi penalizat ?
Cu respect .
Multumesc foarte mult. O zi buna.
Buna ziua, eu urmeaza sa ma pensionez pentru pensie anticipata partial, am fost o perioada in somaj si in timpul somajului am avut o luna de medical.Se ia in consideratie la vechime aceea luna?Va intreb asta deoarce fara aceasta luna, dupa ce am calculat eu, nu pot iesi la pensie anticipata partial, daca se ia in calcul si aceasta luna ar fii ok.
Multumesc
1. Perioadele în care ati beneficiat de indemnizaţie pentru incapacitate temporara de munca constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii,

2. Pentru aceste indemnizaţii vi s-a retinut contributia pentru pensie (CAS).

3. Asadar veti putea beneficia de pensie anticipata partiala.