Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cuantum taxe si impozit salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cuantum taxe si impozit salariu

Buna ziua as dori sa stiu care este cuantumul taxelor si impozitului pe salariu pentru un angajat si care este cuantumul pe care il plateste un angajator pentru angajat.Multumiri.
CONTRIBUTIE PENSIE – CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca - angajator
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca - angajat

CONTRIBUTIE SANATATE – CASS:
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor

CONTRIBUTIE SOMAJ:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

Accidente si boli profesionale – intre 0,15% si 0,85% – cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii

IMPOZIT PE VENITURILE DIN SALARII – in cuantum de 16%

Va multumesc,codul CAEN este 112018.Dintr-un salariu de 1000 lei care este aceasta valoare angajat-angajator.Cu stima
Ceea ce ati mentionat Dvs. mai sus este codul COR si nu CAEN. Este functia ocupata de salariatul Dvs.

Va fac un calcul in conditiile in care salariatul are un salariu brut de 1000 lei si nu are persoane in intretinere.

Salariul brut - 1000 lei

Retineri angajat
CAS individual 10.5 % - 105 lei
Somaj 0.5 % - 5 lei
Asigurari de sanatate 5.5 % - 55 lei
Deducere personală functie de bază - 50 lei
Impozit pe salariu - 94 lei

Salariul net - 741 lei

Retineri angajator
CASS 5.2 % - 52 lei
ªomaj 0.5 % - 5 lei
CAS 20.8 % - 208 lei
FNUASS 0.85 % - 9 lei
Fond de risc si accidente 0.4 % - 4 lei
Fond creante salariale 0.25 % - 3 lei

Angajatul plateste catre Bugetul de Stat si BAS 259 lei, iar angajatorul 281 lei. In total 540 lei.
Angajatul are sotie si copil minor in intretinere.Va multumesc mult pentru amabilitate.Cu stima
Buna seara :)

Pentru angajator contributiile raman aceleasi.

Retineri pentru angajat cu doua persoane in intretinere:

CAS individual 10.5 % - 105 lei
Somaj 0.5 % - 5 lei
Asigurari de sanatate 5.5 % - 55 lei
Deducere personală functie de bază - 450 lei
Impozit pe salariu - 62 lei

Contributiile salariatului :227 lei

Salariul net - 773 lei