Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitii publice -servicii artistice suplimentare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitii publice -servicii artistice suplimentare

Am incheiat un contract de achiztie directa pentru o suma sub 15 000 de euro pentru servicii artistice.
Este corect sa platesc alti bani, pentru serivicii artistice prestate de alte persoane, la acelasi eveniment, chiar daca acele din urma serrvicii vor fi platite din bani proveniti din sponsorizari?
Mai concret, nu exista o divizare a contractului pentru a eluda prevderile OUG 34?
serviciile de care faceti dvs. vorbire cerd ca se gasesc in Anexa 2B a oug 34/2006, categoria 26. avand in vedere ca valoarea estimata este probabil mai mica decat pragul de 125.000 de euro, cf. art 16 din oug 34/2006 nu aveti nicio obligatie. astfel s-ar cam rezolva dilema dvs. Pe de alta parte, daca banii provin din sponsorizari nu mi se pare ca s-ar aplica oug 34 pt acea achizitie, intrucat achizitia efectuata din aceste sume nu reperezinta o cheltuiala a unor fonduri publice.