Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea nr. 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea nr. 221/2009

Buna ziua,

Stie cineva care e practica cu litigiile privind detinutii politici? Se mai pot depune cereri de acordare a despagubirilor morale si daca da pe ce temei? Avand in vedere neconstitutionalitatea prevederilor din lege.

Va multumesc anticipat.

Stimată doamnă,

În clipa de față, în privința despăgubirilor morale, problema dvs nu este numai neconstituționalitatea Art. 5. alin 1. lit. a al Legii, ci și termenul prevăzut de Lege, care, citez, este: 3 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi

Legea a fost publicată pe data de 11 iunie 2009, intra în vigoare la 3 zile de la publicare.

Pe de altă parte, din interpretarea per a contrario a Art. 5 al Legii, în integralitatea sa, dacă o constatare a caracterului politic al faptei nu operează de drept, din efectul legii- ope legis, această constatare ar mai putea fi făcută și acum, Legea neprevâzând un termen, dar fără folos material: nici măcar daunele materiale nu ar mai putea fi cerute.

Astfel, tot ceea mai rămâne în vigoare din lege este Art. 1 alin. 4, care prevede:
(4) Caracterul politic al condamnarilor prevazute la alin. (3) se constata de instanta judecatoreasca, in conditiile prevazute la art. 4.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator