Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen 9604
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen 9604

buna,intentionez sa infiintez o salina artificiala,si nu stiu daca ,aceste coduri caen 9604;9609 ama ajuta?
Mai potrivit mi se pare urmatorul cod CAEN
8690 Alte activităţi referitoare la sănătatea umană
Această clasă include:
-activităţi referitoare la sănătatea umană, ce nu sunt efectuate în spitale sau de către medici sau dentişti cum sunt:
-activităţi ale infirmierelor, moaşelor, fizioterapeuţilor sau a altor paramedici în domeniul optometriei, hidroterapiei, masajului medical, ergoterapiei, logopediei, homeopatiei, chiropracticii, acupuncturii etc.
Aceste activităţi pot fi efectuate în clinici medicale, de tipul celor ataşate întreprinderilor, şcolilor, azilelor de bătrâni, sindicatelor şi confederaţiilor sindicale şi în centre de sănătate, altele decât spitalele, precum şi în cabinete particulare sau la domiciliul pacienţilor.
Această clasă include de asemenea:
-activităţi ale personalului paramedical stomatologic cum sunt specialiştii în terapie dentară, infirmiere dentare din şcoli şi personalul paramedical de igienă dentară, care pot activa independent de medicul stomatolog, dar sunt periodic supravegheaţi de către acesta
-activităţi ale laboratoarelor medicale cum ar fi:
-laboratoare de radiologie şi alte centre de diagnostic similare
-laboratoare de analiza sângelui

-activităţi ale băncilor de sânge, băncilor de spermă, băncilor de organe pentru transplant etc.
-transportul pacienţilor, cu ambulanţa, inclusiv avioane. Aceste servicii sunt asigurate adesea în timpul urgenţelor medicale.

Această clasă exclude:
-fabricarea de dinţi artificiali, proteze şi dispozitive protetice executate de laboratoarele dentare, vezi 3250
-transferul pacienţilor, fără echipament de salvare sau personal medical, vezi diviziunile 49, 50, 51
-analizele de laborator altele decât cele medicale, vezi 7120
-activităţi de testare în domeniul igienei alimentare, vezi 7120
-activităţi de asistenţă spitalicească, vezi 8610
-activităţi de asistenţă medicală şi stomatologică, vezi 862
-activităţi ale centrelor de îngrijire medicală la domiciliu, vezi 8710

Detalii primiti cu siguranta de la registrul comertului.

Tebuie sa aveti in vedere si avizele necesare.

Daniela Bolog, Consultant credite si finantari