Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Problema extindere cod CAEN profesie liberala avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Problema extindere cod CAEN profesie liberala avocat

Buna ziua.
De cativa ani sunt instructor de ski, lucrez ca pfa. Urmeaza ca in aceasta toamna sa sustin examen de admitere in barou. Daca reusesc sa intru, ce trebuie sa fac? Pot sa mai functionez ca instructor pfa sau pfa-ul va trebui sa aiba doar codul CAEN specific avocatilor? Daca nu se poate, ce pot infiinta? II sau ce? SRL parca e prea complicat. Ce parere aveti?
Daca veti fi avocat nu cred ca veti mai putea avea pfa cu ski.
Legea 51 prevede exceptiile.
Potrivit art 29 din Statutul Profesiei de avocat sunt incompatibile cu exercitarea profesiei de avocat:
a)faptele personale de comert exercitate cu sau fara autorizatie
b) calitatea de asociat intr-o soc com in nime colectiv,de comanditar intr-o soc com in comandita simpla sau in comandita pe actiuni
c) calitatea de administrator intr-o soc com in comandita pe actiuni
etc.
Citeste legea 51/1995 si statutul
In cazul acesta voi putea avea calitatea de asociat intr-o soc. com. cu raspundere limitata, nu? Aceasta nu apare in enumerare.
Sau asociatie sportiva. Stiu mai multi avocati care sunt si antrenori (arte martiale, nu vorbesc de Danilet) :))
Oare ei cum procedeaza?

Multumesc mult de tot pentru opinii.
al 2 al aceluiasi articol arata ca :,, avocatul poate fi asociat sau actionar la Soc com cu raspundere limitata sau la cele pe actiuni
cosmincozma a scris:

In cazul acesta voi putea avea calitatea de asociat intr-o soc. com. cu raspundere limitata, nu? Aceasta nu apare in enumerare.
Sau asociatie sportiva. Stiu mai multi avocati care sunt si antrenori (arte martiale, nu vorbesc de Danilet) :))
Oare ei cum procedeaza?

Multumesc mult de tot pentru opinii.

Daca analizam strict legea se poate spune ca nu ar fi legal.

Insa...mie imi pare putin exagerata legea daca facem o aplicare stricta la profesor de ski, profesor de arte martiale...deoarece acesta este si un hoby presupun...
Un hoby din care mai scoateti si un ban...

Cred ca logica legii ar fi aceea cumva sa lucrati sub forma de colaborare si cu termen ( sa zicem 2 luni).
Nu m-a interesat insa acest aspect deoarece nu m-a interesat niciodata sa fac altceva decat sa fiu avocat.
Poate in viitor ma va interesa sa fiu ghid turistic ca sa ma plimb pe banii unei agentii de turism si daca va fi asa, un hoby platit, probabil ca voi aprofunda studiul literei si a spiritului legii...mai ales a spiritului legi...

O alta logica a legii prin analiza spiritului acesteia ar porni din prestigiul profesiei de avocat.
In acest sens, va pot da ca exemplu ca legea nu poate accepta ca un avocat sa fie si strungar sau sudor, spre exemplu.

O alta discutie ar fi aceea a incompatibilitatii dintre medic si avocat.
Aici ratiunea legii ar putea fi aceea ca avocatul daca este si medic nu ar avea timp sa profeseze in ambele domenii de activitate desi ambele sunt profesii nobile...
Daca am analiza insa mai in profunzime situatia ar cam putea fi vorba de prevederi neconstitutionale...daca am accepta ideea ca avocatul care sa fie si medic ar avea timp si pentru una si pentru alta...

Sub aspectul de hoby in mod clar ar fi vorba de o ingradire a dreptului la viata privata din prisma respectarii drepturilor si a libertatilor fundamentale ale omului cu privire la respectarea vietii private precum si a altor drepturi si libertati fundamentale consacrate de CEDO.

In consecinta, pot avea loc multe discutii...cu tenta juridica si cred ca nimeni nu prea isi consuma energia ca sa afle adevarul...
Probabil ca acesta este si motivul pentru care nu ar fi chiar o problema sa fiti profesor de ski dar fara a mai avea PFA...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat