Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil - stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil - stimulent insertie

Buna dimineata!

Va rog sa-mi spuneti :
1. daca o salariata care depune dosarul pentru indemnizatie crestere copil pentru 1 an, si dupa un an sau inainte de a implini copilul 1 an, se intoarce la munca, beneficiaza de stimulentul de insertie ?

2. dar daca pentru cel de-al 2 an de crestere copil, celalalt parinte (tatal) depune dosarul pentru indemnizatie crestere copil, indeplinind conditiile de cotizare, mama mai beneficiaza de stimulentul de insertie ?

Multumesc anticipat!
1. Legea spune ca daca mama care a optat pentru cic de 12 luni se intoarce la serviciu anterior implinirii varstei de 1 an a copilului beneficiaza de stimulentul de insertie pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
2. Nu se poate beneficia de ambele drepturi simultan