Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Iformare sarcina
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Iformare sarcina

Buna ziua,
Care este numarul maxim de luni dupa care pot anunta la servici ca sunt insarcinata? 3 luni ...?

Multumesc frumos.
Ordonanta de urgenta nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca nu contine prevederi referitoare la termene pentru informare a angajatorului în privința sarcinii femeii.
La art. 2 se prevede doar ca salariata gravida este femeia care anunta in scris angajatorul asupra starii sale fiziologice de graviditate si anexeaza un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sa ii ateste aceasta stare.